Kumačenge ohňová ceremonie s jednou lžičkou ibogy

Bassé Bandzi!

Zvu vás, milí přátelé ibogy a „Ibogového doupěte Kumačenge“, na první venkovní jarní ceremonii, která se uskuteční venku u ohně.

V Gabonu se užívá iboga dvěma způsoby – zaprvé na iniciačních ceremoniích s velkou dávkou ibogy (obdobně u nás viz ibogové terapie), a zadruhé je též možno se zúčastnit ceremonií s malou dávkou, což bývá jedna až dvě lžičky ibogy (cca 2-4 gramy). Toto množství bohatě vystačí, aby bylo možné zpívat a tančit celou noc 🙂 A přesně něco takového můžeme spolu zažít.

Bwiti ceremonie v Gabonu

Kdy?

Ve středu 29. března 2023 od 19 hodin

Do kdy?

Buď do rána, nebo dokud vydržíš 🙂

Kde?

U rybníku Terezka v Praze na Bílé Hoře. Zobrazit místo na mapy.cz. Dá se tam dostat pohodlně autobusem MHD, jeďte na zastávku buď Ruzyňská, nebo Libocká a pak kousek pěšky k rybníčku, na jedné straně je veřejné tábořiště, kde se dá rozdělávat oheň. Budeme tam mít soukromí, z jedné strany rybníček a z druhé strany les.

Jak to proběhne?

Bwiti harfa u ohně

Na začátku dostaneš jednu lžičku ibogy (případně méně), pak budeme zpívat ibogové písně s africkou osmistrunnou harfičkou, též si uděláme speciální Bwiti rituál „Posvátného ohně“, kdy v ohni spálíš svůj dopis psaný Vesmíru, též dle chuti můžeme tančit a hrát na hudební nástroje. Plus se můžeš těšit na nějaké překvapení 🙂

Co s sebou?

  • Chuť zažít něco nového
  • Hudební nástroje, pokud máš (nějaké nástroje budou k zapůjčení)
  • Láhev s vodou (1-2 litry) nebo čajem
  • Baterka (čelovka)
  • Teplé oblečení, deku nebo spacák a karimatku
  • „Dopis Vesmíru“ (můžeš napsat na místě) – na papír v několika větách sepíšeš, co si přeješ v životě mít, zažít, přijmout či opustit, pak to přečteš a spálíš v posvátném ohni.
  • Drobné občerstvení k rannímu sdílení
  • Doporučený příspěvek: dle svého uvážení 500 Kč a více – bude použit do sbírky pro zakoupení jurty a zázemí na ibogové akce.

Často kladené dotazy

Co je to Iboga?

Iboga je posvátná přírodní medicína, kořenová kůra z keře s botanickým názvem Tabernanthe Iboga z čeledi toješťovité (Apocynaceae), roste ve střední rovníkové Africe, v zemích Gabon, Kamerun a Kongo, jinde na světě ne. Obsahuje jedinečný mix, dle výzkumů, až 15 alkaloidů, z nichž jeden se jmenuje ibogain. Medicína zkoumá jeho účinky na zmírnění depresí, při odvykání ze závislostí i z jiných důvodů. V Africe se užívá kůra rituálně prostřednictvím tzv. tradice Bwiti (čte se „Buty“).

Po požití kořenové kůry ibogy (chuťově je velmi hořká) se během asi dvou hodin rozvine jasný a zajímavý ibogový efekt, který se dá přirovnat nejlépe slovy „lucidní snění“. Silně se aktivuje mozek, a to v podobné mozkové oblasti jako během REM spánkové fáze, jenže to se děje za bdělého stavu a plného vědomí. Průvodní jevy jsou po požití středních či vyšších dávek obvykle částečně zhoršené motorické schopnosti, občas i slyšiny či halucinace, ve vysokých dávkách i zvracení.

Přichází obvykle spousta nových vhledů, inspirací a hluboká relaxace a uvolnění, spojení s vnitřní moudrostí, Matkou Zemí, Vesmírem… Člověk získává pochopení sebe sama, přijetí hlubokých vrstev svého já, apod. Každý získává to, na co je připraven a k čemu dá souhlas.

Efekt „zibogování“ trvá poměrně dlouho, proces může trvat kolem 12 hodin dost jasně a citelně (tedy zhruba celou noc), dále může doznívat i jemněji ještě dalších 12-36 hodin. Vzhledem k délce trvání ibogového efektu je nutné si udělat na čtvrtek 30. března volno, přes den budete pravděpodobně unavení a je lepší si dopřát odpočinek.

Můžu přijít, když musím další den (ve čtvrtek) do práce?

Přijít na ceremonii můžeš, ale nejspíš ti nedám celou lžičku ibogy, ale jen čtvrt až maximálně půl gramu.

Je třeba se hlásit předem?

Uvítám, když svou účast předem nahlásíš (viz kontakty níže), abych s tím mohl počítat, budu například tisknout zpěvníky s písněmi, ale můžeš přijít i bez přihlášení. Počet míst není principielně omezen, k ohni se nás vejde dost 🙂

Co když bude pršet nebo bude velká zima?

Noc u ohně s ibogou
Zvládli jsme být celou noc u ohně 28. února, kdy bylo pod nulou a sněžilo, tak to určitě zvládneme i 29. března 🙂

Předpokládám, že se akce uskuteční za každého počasí. Kdyby pršelo, mám velkou plachtu, pod kterou se schováme, a u ohně se ohřejeme.

Můžu přijet autem?

Pokud přijedeš autem a chceš s ním i odjet, a je jedno, zda během noci nebo ráno, dostaneš maximálně čtvrt gramu ibogy, více není opravdu bezpečné, po větší dávkou se může i po 10 hodinách ještě motat hlava, objevují se „mžitky“ – elektrizující záblesky, velmi se omezují motorické schopnosti a snižuje se reakční rychlost. Doporučuji nechat auto doma a jet MHD, případně taxíkem.

Je potřeba nějaká speciální dieta před touto akcí?

Dieta pro jednu lžičku ibogy není nutné zas tak řešit, stačí, když si dáš nejméně 3 hodiny předem pauzu od jídla.

Pro plný efekt a využití efektu medicíny doporučuji jako nutné minimum alespoň 3 dny předem bez masa a alkoholu…

Mohu přijít a dostat ibogu, když užívám léky na…?

Konzultuj to předem se mnou. Nejspíš dostaneš raději menší dávku ibogy, v případě, že se budeš cítit dobře, není problém přidat. Přidat lze vždy, ubrat už nikdy…

Kdo akci pořádá?

Akce se koná v rámci projektu „České ibogové Bwiti doupě Kumačenge“, neboli „Bohatství Matky Země“, založil ho a akce tvoří Petr Chrisantem Macháček, neboli po Bwiti-africku Nzambe.

Můžeš se těšit též na africké ngoma harfičky Kumačenge a Michaelu, na spoustu hlubokých i vtipných písní, které vznikly během osobních i skupinových ibogových procesů v Gabonu i Česku… A mnohem víc. Možná přijde i kouzelník nebo uvidíš zlaté prasátko? 🙂 Nech se překvapit…

Kam nahlásit svou účast?

E-mail: kumacenge@gmail.com

WhatsApp / Signal: +420 777691046