Posvátná tradice, která se praktikuje v Gabonu a okolních zemích (Kamerun, Kongo) v Africe, pro západní svět je to tradiční africké náboženství. Během ceremonií a rituálů tradice Bwiti se obvykle užívá menší či větší množství kořenové kůry rostliny Iboga, která v dané oblasti roste.
Kdo cítí pozvání, může podstoupit tzv. Iniciaci, což je zhruba dvoutýdenní přechodový rituál, kdy se z dítěte stává dospělý právoplatný člen vesničky podobně i v případě cizinců se z návštěvníka stane právoplatný člen komunity. Celý proces sestává z modliteb a rituálů, a je doprovázený hudbou a tancem a několika dávkami ibogy.
Gabon jsem navštívil v červnu 2022 s hlavním záměrem tuto iniciaci podstoupit. Jel jsem bez předem domluveného kontaktu, protože na dálku jsem nenašel vhodné místo. Přes různé synchronicity jsem byl v Gabonu „vtáhnut“ do jedné vesničky, kde se praktikuje větev Bwiti Missumba-Fang, a tam jsem proces zdárně podstoupil.
https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1GrFcIeIysVkGj1cb829PLyWZdqEODhxWho1O8AyS2wpsw7v4I1JEn7qA&v=qZN_2UxkGy4&feature=youtu.be
Nejdřív byl přípravný týden, jehož hlavní záměr byl očista těla a mysli. Měli jsme poctivou dietu včetně klystýrů, několik menších přípravných dávek ibogy, učili nás tance, písně a rituály, vyptávali se na naše záměry… No, a pak přišel onen „Den D“, respetive „Den I“ (Iniciace).
Pomazali nás barvou, holkám dali do vlasů věneček, mužům jakousi trávu kolem hlavy a paží. Odvedli nás na připravené místo, a s tancem a písní nás začali ládovat ibogou.
Zbaštili jsme tam spoustu ibogy, často dostávám dotaz, kolik asi tak, nó, přesně nevím, neb tam neváží, ale bylo to osm poctivých kupek, odhaduju, že to bylo mezi 30 a 50 gramy. Krmili nás rovnou do úst a iboga to nebyla sušená, ale čerstvá, ještě vlhká, takže je o něco silnější, a abychom náhodou nebyli příliš málo zibogovaní, dostali jsme k zapití ibogový čaj. A iboga to byla z osmdesátiletých co nejtlustších špalků.
Standardně trvá asi dvě hodiny, než iboga začne působit, tam to trvalo jen pár minut. Silný stav rozšířeného vědomí pak trval víceméně dva dny a ještě několik nocí dozníval… Na konci celého procesu každý dostal nové Bwiti jméno v jazyce Fang, tzv. „kombo“. Mně dali jméno Nzambe, což znamená „kreativní tvořící síla – živlu ohně“. Něco jako „rozbuška Stvořitele“ 🙂
Ještě jsem měl tři týdny času, tak jsem poznal i kousek z běžného afrického života, navštívil jsem několik hromadných ceremonií s malou dávkou ibogy, ty se tam konají na spoustě míst každý víkend. Jedinečná a velmi magická záležitost…
Do Afriky jsem jel s tím, že prosím ibogu o vizi a informaci, jakým způsobem ji sdílet v Česku. Postupně, krůček po krůčku, tak vzniká jedinečný projekt Kumacenge.
Do Gabonu jsem se pak vrátil ještě jednou v září, abych pokračoval v dalším ibogovém učení.
Třetí cestu do Afriky jsem podnikl v červnu 2023, tentokrát jsem však vyrazil do sousedního Kamerunu a dobře jsem udělal, tam jsem podstoupil novou iniciaci v Bwiti vesničce, kde se praktikuje větev Bwiti Dissoumba-Benganga, tedy práce s andělskou energií. Lidé v této rodině jsou nadšení z propojení s Českou republikou a poskytli dlouhodobou podporu pro náš postupně se rodící Český Bwiti chrám Kumacenge.
Pokračování příběhu najdete tady: Co je… Kumacenge?