Kumacenge

Kumacenge je „Český Bwiti chrám Bohatství Matky Země“.

Celý projekt se rodí krůček po krůčku od června 2022, kdy jsem odletěl do Gabonu, abych tam podstoupil Bwiti iniciaci s ibogou v tradici Bwiti.

Celá koncepce se velmi ujasnila během mé třetí africké cesty do Kamerunu v červnu 2023. Podstoupil jsem další iniciaci ve vesničce Bwiti Dissoumba Benganga. Kamerunská rodina našemu chrámu poskytuje dlouhodobou podporu a dohled.

Můj hlavní záměr na iniciaci v Gabonu byl, ať dostanu jasné potvrzení, jestli a jakým způsobem sdílet ibogu v Česku. Krok po kroku se tak děje, cítím velkou podporu a jemné vedení. Je to velmi speciální magický proces a s každým dalším a dalším krokem vím jasně, že jdu správným směrem.

Během iniciace jsem získal jasnou vizi českých ceremonií, a také navazujících aktivit jako arteterapie a škola malování, muzikoterapie, hudba a divadlo, též výroba raw veganských zajímavostí a tvoření s bylinkami… Prostě to, co mě baví, a co mi dává smysl rozvíjet sdílet, je možné zapojit do projektu Kumacenge.

V Gabonu s papa Alfredem

Samotné slovo „Kumacenge“, je slovo v africkém jazyce Fang, a znamená „Bohatství Matky Země“. Prozradil mi ho dobrý přítel, papa Alfred, který se se mnou „náhodou“ dal do řeči  na jedné Bwiti ceremonii v Gabonu a zodpověděl mi velké množství otázek. Byl to jeden ze dvou Afričanů, z těch, které jsem tam potkal, který mluvil dobře anglicky. Jinak se v Gabonu mluví francouzsky. I když se francouzsky poctivě učím, tak holt to zatím na pořádné popovídání moc ještě není…

 

 

V Gabonu s novou ngoma harfičkou

Po iniciaci v Gabonu jsem požádal Williama, jednoho Bwiti bratra z naší vesničky, aby mi vyrobil ngoma (harfu), protože jsem se rozhodl, že se na ni chci naučit hrát a s ní doprovázet ibogové ceremonie a terapie. Každá ngoma má své jméno a svou osobnost, a slovo „Kumacenge“ mi přišlo jako příhodné pro jméno harfičky, takže Kumacenge je zároveň jméno harfy, a zároveň jméno celého „chrámu“. Více o Bwiti hudbě.

Bylo mi vysvětleno, že v Gabonu i Kamerunu jsou stovky, ne-li tisíce, Bwiti chrámů, a velmi se od sebe liší. V Bwiti existuje spoustu odnoží, separátních větví, liší se velmi, celkovou spiritualitou a řekněme „kosmologií“, což se projevuje v rozdílném přístupu k iboze, životu, neviditelnému světu… používají jiné písně, jiné rituály apod. Liší se i úvodní Iniciace. To vše mi dodalo odvahu k tomu, že je možné i v Česku vytvořit tradici, která bude inspirovaná africkou Bwiti, ale že není třeba slepě kopírovat přesně tak, jak to dělají v Africe.

Během prvních měsíců v Česku jsem se poměrně slušně naučil hrát na ngoma (harfičku), složil spoustu písní, a postupně z ibogových procesů vykrystalizovaly tři druhy ibogových ceremonií a terapií:

  • Ceremonie – večerní „ochutnávka“ (s mikrodávkou) či celonoční ceremonie, nejlépe u ohně, každý dostane jednu až jednu a půl lžičky ibogy, iboga nevyvolává zvracení, ale i tak přinese solidní proces do dalších dní a týdnů… Součástí je výuka písní, tance a Bwiti rituály.
  • Terapie – dvou až třídenní proces se mnou, ze kterého člověk těží mnoho týdnů, ženy dostávají většinou 3 lžičky, muži dostanou dle potřeby i trošku více
  • Iniciace – proces na 2 týdny se mnou, který se pak integruje mnoho měsíců,  na programu je několik přípravných dávek a pak nás čeká jedna „kurevsky pořádná“ 🙂 – děje se v lese a je to putovní akce pro speciální jedince, kteří jsou na to připraveni… Součástí jsou očistné koupele, Bwiti rituály a další aktivity… Doporučeno je mít za sebou aspoň jednu ceremonii či terapii (viz výše)…

Kromě toho je možné se domluvit na:

  • Přednášku o iboze, Bwiti a iniciaci v Gabonu – s promítáním filmů či fotografií (délka nejméně 2 hodiny)
  • Koncert písní s osmistrunnou ngoma harfičkou – ukázka viz Zpěvník
  • Ochutnávkovou ibogovou ceremonii pro vaši skupinu (například jako neobvyklý teambuilding, semináře meditace, jógy, apod.)

Máš-li zájem prožít se mnou svou vlastní ibogovou zkušenost, je možné se přihlásit vyplněním dotazníku tady. Pokud máš další dotazy, ozvi se mi:

Nzambe (Petr Chrisantem Macháček)