Iboga

Rostlina Iboga (Tabernanthe iboga) je tropický keř z čeledi Apocynaceae (toješťovité), roste v rovníkové Africe, v zemích Gabon, Kamerun a Kongo, kořenová kůra se užívá jako halucinogenní a stimulační medicína a k léčení závislostí (na alkoholu, tabáku, amfetaminech, kokainu, pervitinu…), ke zmírnění depresí, pro komunikaci s duchovním světem i k jiným účelům. V západní Africe je kůra z kořene užívána z rituálních důvodů (tradice „Bwiti“). Iboga v malých dávkách stimuluje centrální nervový systém, ve velkých navozuje halucinace.

Ibogain, aktivní alkaloid ibogy, byl objeven v roce 1901, v 20. letech 20. století byl doporučován jako stimulans léčby neurastenie, v 30. letech 20. století byl extrakt prodáván ve Francii jako Lambaréné. V 60. letech 20. století se začaly objevovat zprávy o halucinogenních účincích a byl v mnoha zemích zakázán. V České republice a na Slovensku je legální.

Po požití kořenové kůry nastává stav rozšířeného vědomí, rozpomenutí na to, kdo jsme a co tu máme dělat.

Může vyvolat očistné procesy v těle (zvracení), halucinace, zvýšené pocení či jiné průvodní jevy. Dieta před i po aplikaci větších dávek je nutná, obvykle se doporučuje 30 dní před a 30 dní poté (zahrnuje vynechání všech chemických medikamentů, alkoholu, kouření, marihuanu i veškeré jiné „rekreační drogy“ a zjemnění stravy), před samotnou aplikací plné dávky nejméně 5 hodin pauzu od posledního jídla (lépe 24 hodin).

Úryvek z knihy Peter Frank: Ibogain, klíč k uzdravení
Na Západě je ibogain známý hlavně díky své schopnosti „přerušit závislost“. Je obzvláště účinný u závislosti na opiátech a alkoholu, ale funguje také u cracku/kokainu, metam-fetaminu, nikotinu a  dalších drog. Když si závislý člověk vezme ibogain, může se své závislosti zbavit bez jakýchkoliv abstinenčních příznaků. Někteří lidé již nikdy nemají chuť na návykovou látku, ale u  většiny se touha ve slabší formě vrátí. Pokud využijí těchto několika měsíců svobody ke změně svého života, podaří se jim touze odolat a zůstanou čistí napořád.
Mnoho lidí také užívá ibogain pro psychický a duchovní růst. Ibogain může lidem pomoci dostat se hlouběji do své psychiky a řešit podvědomé problémy. Také pomáhá lidem dosáhnout intenzivnějšího spojení s vesmírnou Bytostí, která prostupuje vším. Stále více lidí si dnes začíná uvědomovat, že psychedelika jako ibogain jsou vynikajícím doplňkem psychoterapie, meditace a rozjímání. Ibogain má zázračné účinky jak při přerušení závislosti, tak pro psychické a  duchovní účely. Velká část lidí říká, že ibogain zcela změnil jejich život.
Ibogain ale není zázračná pilulka. Podstata spočívá v osobním postoji každého člověka. Pokud dotyčný chce ukončit své trápení, ibogain mu může pomoci. Ale je-li svou bolestí posedlý, ibogain nedokáže nic víc, než přinést krátkodobou úlevu.

Peter Frank: Ibogain, klíč k uzdravení

Na Ladírna.cz, našem sesterském projektu, je k dispozici:

Kategorie Iboga a Ibogain na Ladírna.cz:

Zajímá vás iboga víc? Přečtěte si tyto články:

V Africe se užívá Iboga vždy rituálně, v tzv. „Tradici Bwiti“.

Pokračování o Bwiti najdete tady

Nzambe (Petr Chrisantem Macháček)