Hudba je esenciální součást Bwiti ceremonií v Africe a u nás v Česku samozřejmě též.
Existuje jedno staré latinské přísloví: Qui cantat, bis orat. Neboli, kdo zpívá, dvakrát se modlí. Je to hluboká pravda.
Také se říká jeden malý příběh, že když přijde nemocný člověk za šamanem, ten se ho jako první otázku zeptá: „Kdy jsi naposled zpíval a tančil?“ Jak jste na tom vy s hudbou, zpěvem a tancem?
Jsem zřejmě jediný český „beti“ (hráč na Bwiti harfu ngoma). U nikoho jiného v Česku nezažijete autentickou ibogovou Bwiti hudbu vznikající pro vás v přímém přenose, ostatní terapeuti pouští hudbu ze záznamu, což dle mého názoru trochu (dost) ztrácí své kouzlo. Hlavní poselství Bwiti je: „Keep the magic.“ Neboli, v češtině, „Uchovej si své kouzlo.“ Proto během terapií a ceremonií s ibogou nepoužívám reprodukovanou hudbu, ale hraji vám v přímém spojení s medicínou iboga, obvykle vám hraji během jedné noci cca 8-12 hodin v kuse. Hudba vás tedy doprovází ponorem do vnitřních světů, je vaším dobrým průvodcem a rádcem, díky ní se na své cestě lépe zorientujete a je téměř nemožné se po cestě „ztratit“.
Tradičně se v Bwiti používá několik hudebních nástrojů, zejména tzv. ngoma (osmistrunná harfa), mongongo (vypadá jako luk, je to něco jako velká brumle), soki (chřestítka) a bubny (džembe nebo jiné vysoké bubny). Také se můžete těšit na zvuk rohu kuka (roh na troubení z antilopy bongo).
Každá Ngoma harfa je v Bwiti tradici na úrovni Bohyně, často se dokonce oblékají do oblečků. Každá harfa má své jméno a svou osobnost a přináší specifickou energii z „Neviditelného světa“. Momentálně mám v Česku čtyři ngoma, které jsem si dovezl z Afriky, jmenují se:
- Kumacenge (z Gabonu) – první harfa, jméno znamená „Bohatství Matky Země“, podle ní se jmenuje náš český chrám
- Michaela (z Gabonu) – na počest Míši, která odešla z tohoto světa…
- Eněpe (z Kamerunu) – největší „chrámová“ harfa, jméno znamená „Všeobjímající Láska Stvořitele“, má hluboký podmanivý zvuk
- čtvrtá je ještě beze jména – dostal ji můj syn a dá ji jméno, až projde Bwiti iniciací
Pro potřeby českých Bwiti akcí jsem složil několik desítek převážně českých písní, jejichž slova jsou sepsána ve zpěvníku „Akiba! Kumacenge“ a můžete se přidat ke zpěvu. Také jsem se naučil několik tradičních afrických Bwiti písní v původní podobě. Některé písně jsou též v jiných jazycích, například v latině a španělštině.
Pokud se zúčastníš některé akce, v případě zájmu ti zpěvník vytisknu a můžeš se naučit některé písně zpívat.
Kumacenge zpěvník online v Google Docs, aktuální verze