Příprava na ibogu

Jak se co nejlépe připravit na ibogovou terapii se silnou dávkou ibogy?

Příprava před Ibogou je velmi důležitá. Čím líp se připravíš, tím je větší šance, že zažiješ opravdu hluboký a život měnící proces.

Příprava na mikrodávkování ibogy se však dosti liší, ta nemusí být tak přísná, té se budu věnovat později v samostatném článku.

Více než týden před termínem

 • Vyplň dotazník a zeptej se mě na všechny dotazy.
 • Zaplať pobyt, nachystej si peníze na „okandzo“, dobrovolný příspěvek v hotovosti.
 • Naplánuj si volno, ideální je mít aspoň jeden celý další den po příjezdu na odpočinek (vezmi si dovolenou), pokud můžeš, dopřej si klidně i dva nebo tři dny nicnedělání po příjezdu z terapie, ať máš možnost zážitky v klidu zprocesovat.
 • Přemýšlej o tom, co tě v životě brzdí a omezuje, uvědom si, jaké máš závislosti, které chceš a můžeš opustit (může to být kouření, alkohol, či jiné „drogy“, ale i například tendence k přejídání, lenivý nebo příliš aktivní styl života apod.)
 • Co chceš ve svém životě změnit a kdy? Jak chceš, aby tvůj život vypadal za 5 let, za 3 roky, za rok, za půl roku, za měsíc… zítra, dnes, teď? Co proto jsi schopen/schopna a ochoten/ochotna udělat? Proč chceš co udělat? Jak se u toho chceš cítit?
 • Jaká je tvá motivace žít, tvořit, pracovat… dělat to, co děláš?
 • Jak se cítíš teď, jak ses cítil(a) včera, jak se cítíš v poslední době? Chceš na tom něco změnit?
Tabernanthe Iboga v Kamerunu
Tabernanthe Iboga v Kamerunu

Týden před termínem

 • Naplánuj si cestu, abys byl/a mezi 15:30-16 hodin na místě (pokud se nedohodneme jinak).
  • vlakem do Olomouce hl. n., pak autobusem MHD č. 11 na zastávku Svatý Kopeček, bazilika a pak asi 5 minut pěšky. Pokud potřebuješ, přijdu ti naproti na zastávku.
  • autem (nedoporučuji – na vlastní zodpovědnost) – Olomouc, Svatý Kopeček (přesné místo obdržíš v instrukcích) – po iboze je člověk další den velmi unavený a doznívají též zrakové a sluchové halucinace až do odpoledne, někdy přetrvávají déle, není bezpečné řídit. Nebo zůstaň o den déle u mě v Olomouci (zdarma).
 • Připrav si na volný papír „Dopis Vesmíru“, nebo též „Vyznání Vesmíru“. Mělo by to být tvé upřímné vyznání, formulované v přítomném čase a v pozitivních formulacích, může to mít formu poděkování (i za to, pokud to ještě nemáš – smyslem je vcítit se do tvé chtěné potenciální reality a prožít si její esenci již teď…), ocenění sebe sama, vědomé žádosti o to, co chceš a co potřebuješ.
  Například:
  „Děkuji, že žiji radostný a pohodový život…“
  „Dovoluji si mít práci, která mě bytostně naplňuje a která poskytuje finanční zabezpečení pro mě i mou rodinu…“
  „Věřím, že jdu po správné cestě.“
  Věřím, že mé vztahy jsou každý den v souladu se mnou i s ostatními lidmi…“
  Tento dopis během úvodního rituálu přečteš a pak spálíš v ohni.
 • Připrav si symbol své transformace, který spálíš nebo necháš v lese, například poslední cigaretu… (pokud tě nic nenapadá, tak to není povinné).
 • Pobav se (dle svých možností) s rodinou a svými blízkými, kam jedeš. Bývá lepší říci pravdu, než mlžit, ale, jak to cítíš, tak je to správně… Obvykle však stejně tví blízcí s největší pravděpodobností poznají, že se něco změnilo, až se vrátíš…
Bwiti ceremonie v Kamerunu

Dieta 3-7 dní před termínem

Určitě vysaď: jiné látky a rostliny měnící vědomí – například ayahuasca, houbičky, LSD, marihuana, psychedelika apod., též rapé, kratom, alkohol, veškeré léky, doplňky stravy, cigarety, kávu…

Pokud jsi na něčem závislý/á a je pro tebe obtížné se toho vzdát, konzultuj to včas (ať už jsou to léky, cigarety, marihuana nebo kratom…) a tvou dietu dohodneme individuálně.

Jídlo: zjemni stravu jak zvládneš, vynechej určitě maso, pokud zvládneš, vynechej i sýry a mléčné výrobky, omez pečivo, cukr, sůl, lepek, průmyslově připravené potraviny, omez co nejvíc (ideálně úplně) restaurace, vynechej polotovary a připravuj si jídlo z čerstvých kvalitních surovin, vynechej kupované nápoje (limonády, džusy apod), pij čistou vodu nebo čaje, ideálně neslazené.

Pokud chceš a můžeš, stravuj se aspoň tento týden vegansky, nebo ještě lépe raw vegansky (ovoce, zelenina, ořechy a klíčky bez vaření). Tělo se spousty toxinů začne zbavovat již předem a medicína iboga bude moct prostoupit hlouběji. Můžeš si dát i půst, pokud zvládneš.

Důležitější je tvůj pocit pohody a nemusíš jít v dietě do extrémů. Udělej však aspoň jasný konkrétní krok k lepší stravě než míváš standardně.

Bwiti ceremonie v Kamerunu

Co s sebou na Ibogu?

 • pohodlné oblečení (dle počasí, budeme chvíli venku i uvnitř) a věci na převléknutí,
 • základní hygienické potřeby (kartáček a pasta, případně pro ženy vložky)
 • ručník,
 • „dopis / vyznání Vesmíru“ + záměr- napsané na papíře – instrukce viz stránka Příprava
 • finanční příspěvek v hotovosti na rituál „Okandzo“ – dobrovolný příspěvek pro potřeby chrámu, jeho výše není nijak určená. Může být 1 Kč i několik tisíc korun.

Může se hodit:

 • zápisník a psací potřeby
 • maska na zakrytí očí (případně je na půjčení)
 • symbol tvého „starého já“, které chceš opustit, to buď spálíš v ohni nebo zakopeš do země – například poslední cigareta apod.

3 dny před termínem

 • Připrav si věci, které si s sebou vezmeš (viz výše)
 • Sepiš si svůj záměr (budeš mít tedy dopis Vesmíru – delší a více rozepsaný – viz výše, a stručný záměr) – na kus papíru několik konkrétních bodů přání pro sebe a svůj další život. Očísluj si tyto body dle priority. Co je pro tebe nejdůležitější? Pokud máš více bodů záměrů, nevadí to, ale přemýšlej, co je tam duplicitní, či případně jak to můžeš přeformulovat, co mají které body společné a jak je můžeš shrnout a zjednodušit.
 • Iboga pracuje již několik dní předem. Může tě například bolet hlava nebo se začnou ozývat různé staré bolesti, nebo i nějaké nové místo se ozývá… tělo se již ladí na to, co přijde. Ano, již několik dní předem. Pozoruj to, pokud se děje něco zvláštního, konzultuj to se mnou.
Západ slunce v Kamerunu

Dieta 1-3 dny před termínem

Doporučuji raw vegan food, papej co nejčerstvěji, hodně čerstvého ovoce a zeleniny, bez soli, cukru. Žádné náhražky a chemické potraviny či nápoje, žádný alkohol, žádné maso… Co nejméně pečiva, sýrů, prostě co nejméně všech „sraček“. Pokud ti nstačí banány a jablka, uvař si zeleninový vývar, rýži, brambory, zeleninu…

Důležitější je tvůj pocit pohody a nemusíš jít v dietě do extrému. Udělej však aspoň jasný konkrétní krok k lepší stravě než máš standardně.

Dieta a příprava posledních 24 hodin (pouze pro 4-denní pobyt)

Pro 7-denní pobyt půst před příjezdem nemusíte řešit, protože iniciační dávka bude později, a dietu budeme mít společně.

Ideální je nejíst vůbec nic, tedy dej si 24 hodin půst. Pokud je to pro tebe složité nejíst, dej si například pár banánů, jablko, rajče… či cokoliv uznáš za vhodné a na co máš chuť, ale s rozmyslem. Pij vodu nebo neslazené bylinkové čaje. Pamatuj:

Když budeš hodně či nevhodně jíst poslední den, budeš s ibogou mnohem víc zvracet a bude ti mnohem víc blbě, než když budeš mít prázdný žaludek a střeva. Dodrž 24-hodinový půst ve svém vlastním zájmu.

Pokud je to pro tebe smysluplné, udělej si klystýr, večer nebo ráno před odjezdem. Třeba i opakovaně. Z těla ti odejde již předem spoustu „sraček“ a nepotřebných nánosů a iboga bude moci pracovat lépe a efektivněji.

Těším se na setkání 🙂

Pokud něco potřebuješ zkonzultovat, ptej se kdykoliv. Kontakty.

Návštěva džungle v Kamerunu