Zpěvník a hudba

Hudba je esenciální součást Bwiti ceremonií v Africe a u nás v Česku samozřejmě též.

Jsem zřejmě jediný český „beti“ (hráč na Bwiti harfu ngoma). U nikoho jiného v Česku nezažijete autentickou ibogovou Bwiti hudbu vznikající pro vás v přímém přenose, ostatní terapeuti pouští hudbu ze záznamu, což trochu ztrácí své kouzlo. Během terapií a ceremonií nepoužívám reprodukovanou hudbu, ale hraji vám v přímém spojení s medicínou iboga, obvykle vám hraji cca 8-12 hodin v kuse.

Tradičně se v Bwiti používá několik hudebních nástrojů, zejména tzv. ngoma (osmistrunná harfa), mongongo (vypadá jako luk, je to něco jako velká brumle), soki (chřestítka) a bubny (džembe nebo jiné vysoké bubny). Také se můžete těšit na zvuk rohu kuka (roh na troubení).

Každá Ngoma harfa je v Bwiti tradici na úrovni Bohyně, často se dokonce oblékají do oblečků. Každá harfa má své jméno a svou osobnost a přináší specifickou energii z „Neviditelného světa“. Momentálně mám v Česku čtyři ngoma, které jsem si dovezl z Afriky, jmenují se:

  • Kumacenge (z Gabonu) – první harfa, jméno znamená „Bohatství Matky Země“, podle ní se jmenuje náš český chrám
  • Michaela (z Gabonu) – na počest Míši, která odešla z tohoto světa…
  • Eněpe (z Kamerunu) – největší harfa, jméno znamená „Všeobjímající Láska Stvořitele“, má hluboký podmanivý zvuk
  • čtvrtá je ještě beze jména – dostal ji můj syn a dá ji jméno, až projde Bwiti iniciací
Ngoma (osmistrunné harfy), mongongo a další nástroje v českém Bwiti chrámu Kumacenge

Pro potřeby českých Bwiti akcí jsem složil několik desítek převážně českých písní, jejichž slova jsou sepsána ve zpěvníku „Akiba! Kumacenge“ a můžete se přidat ke zpěvu. Také jsem se naučil několik tradičních afrických Bwiti písní v původní podobě. Některé písně jsou též v jiných jazycích, například v latině a španělštině.

Pokud se zúčastníš některé akce, zpěvník dostaneš zapůjčený, případně si ho můžeš odnést domů (po dohodě, uvítáme příspěvek na tisk).

Kumacenge zpěvník online v Google Docs, aktuální verze

Video ukázky